Olejowanie - jest alternatywą dla lakierowania. Jest przyjazną środowisku i jedną z najstarszych metod zabezpieczenia powierzchni drewnianych. Wzrost popularności zawdzięcza propagowaniu ekologicznego i zdrowego stylu życia.
Dzięki olejowaniu powierzchnia drewniana jest naturalna w dotyku i wyglądzie. Olej pogłębia kolor drewna i wydobywa jego usłojenie. Dodatkowo powierzchnia olejowana nie łuszczy się i ma właściwości antystatyczne, co powoduje mniejsze przyciąganie cząsteczek kurzu.

 

Dlaczego olej ? 12 najbardziej trafnych powodów:


1. Deski olejowane są bardziej odporne na zmiany wilgotności w powietrzu oraz na wchłanianie wody. Ta cecha praktycznie niweluje jakiekolwiek zmiany wymiaru w trakcie użytkowania.
2. Olejowane podłogi swobodnie „oddychają", co pozwala na ewentualne odparowanie wilgoci z drewna. Dzięki temu można  je stosować w pomioeszczeniach o okresowo podwyższonej wilgotności, jak np. kuchnie.
3. Dzięki otwartym porom drewna, podłoga olejowana lepiej sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym.
4. Właściwa pielęgnacja podłogi olejowanej nie tylko wizualnie poprawia jej wygląd, ale może powodować całkowitą regenerację nieznacznych wgnieceń.
5. Podłogi olejowane z czasem "starzeją się" w efektowny sposób. Dzięki otwartej strukturze drewna także ewentualne uszkodzenia takiej podłogi, powstałe w trakcie użytkowania, wyglądają wyjątkowo naturalnie.
6. Renowacja desek olejowanych jest prosta i może odbywać się bez konieczności szlifowania całej powierzchni podłogi lub jej cyklinowania. Miejscowe ślady zarysowań (np. ślady po intensywnych zabawach dzieci, zadrapania pazurami zwierząt) można regenerować punktowo, poprzez ich miejscowe olejowanie.
7. Podłogę olejowaną można również barwić specjalnymi olejami, bez konieczności szlifowania czy cyklinowania.
8. Podłogi pokryte olejem są przyjemne w dotyku i jeszcze cieplejsze niż te pozostałe, również wykonane z drewna.
9. Deska olejowana nie elektryzuje się i ma przyjemny naturalny zapach drewna.
10. Drewno olejowane jest szczególnie zalecane dla osób z objawami alergii czy astmy, gdyż nie absorbuje kurzu.
11. Na podłogach olejowanych kurz jest widoczny w mniejszym stopniu niż na pozostałych posadzkach.
12. Podłogi olejowane są mniej śliskie, gdyż wyczuwalna faktura drewna powoduje naturalną "antypoślizgowość". Dzięki temu doskonale sprawdzają się w salach tanecznych oraz treningowych.